21 Ekim 2011 Cuma

cahiliye devri ve modern zamanlar...Bir kitap okudum dini bir kitap cahiliyye devrinde kadının nerde olduğunu gösteriyordu okudum ve hayretler içinde kaldım dini kitap yazmak kolay olmasa gerek.ama beğendim doğrusu.gelelim o dönemlere evet kız çocuk doğurmanın yüz karası olduğu erkek çocuk doğurmanın şeref ve onur meselesi olduğu dönemler..eğer kız çocuğu doğurduysan ya çocuğu gizli gizli büyüteceksin korka korka ya da  evladım var diyerek tüm külfetlerine katlanacaksın.külfet demek zorundayım üzgünüm hor görülme köle hayatı gibi hayat yaşama yokluk sefalet içinde geçirilen zamanlar.oysa erkek çocuğu karnında tşaıyan onu en çok kouruyup kollayan anası değil mi?
çok fazla yyorum da yapmamalıyım adı üstünde cahiliye devri çünkü..
kız çocuk haberi verildiğinde babanın yüzü keder dolarmış simsiyah kesilirmiş.eğer erke doğarsa ya da kız çocuk ölü doğarsa tebriklerde bulunurmuş.

bir hadiste Peygamberimiz: çocuklarınız arasında adil davranınız eğer ben birini üstün tutacak olsaydım kız çocuklarını üstün tutardım diye buyurmuştur.(Feyzü'l Kadir 4:84)
o dönemlerde yaşamadığımız çok şanslıyız.ya da yaşıyor olur muydum bilmem tabi bu da var..


gelelim günümüze.....
bu karikatürü ilk gördüğümde gülümsedim ne de olsa güleriz ağlanack halimize...
çok başarılı buldum çünkü zaten mizah dergilerini internetten takip etmek bir yana alıp sık sık aynı yazıları okudğum olur.
bir çeşit cahiliye devrindeymişiz gibi hissettim ve yazsam mı yazmasam mı bilemedim.evet evlat arasında ayrım tabiki olmaz ama toplum olarak hala erkek çocuğuna düşkünlük var.soyumuz sürsün derler ve benim cevabım padişah soyundansın tabi olur ve gülerim...şimdelerde ise bi çok ana eş evlat şehit haberleriyle ne kadar yıkıldı ve asker yolu bekleyenler korku içinde...

en çok kızdığım nokta bu.ağlayarak izliyorum haberleri ve evine gidiliyor şehiit ailelerinin nasıl bir tesadüfse hepsi fakir fukara.
hiç duymadım ben bir milletvekili oğlunun şehit olduğunu zengin bir iş adamının oğlunun şehit oldunu.Allah ömür versin hepsine ama çok irronik.fazla deşmemek lazım ..
ailelerle konuşuluyor bir oğlum daha var onuda veirim falan diye gidiyor...o an belki konuşacak bir şey bulamıyorlar evet hep denilen bu vatan sağ olsun.zaten olacak.bir bu memleketın taşı için toprağı için seve seve can veririz.bazen diyorum keşke kızlarıda alsalar dıye.
ama hakkını aramalısın sen bu evladı kolay yetstrmıyosun anne olmadım anlayamam gozu yaşları annlerı asker yolu beklemedım anlayamam asker eşlerini askerde babam var demedım anlayamam asker cocuklarını...
ama kardeşlerim var askerde benden kuck ya da benden buyuk.sadece anlamaya çalışıyorum ve bu haldeyken üzülüp ağlıyorum eğer anlasam krize girerdim heralde..

bu kadar çaresiz görünmeyelim ...biz cahiliye devrinde değiliz aklı hür vicdanı hür bireyleriz insan canı bu kadar ucuz olmamalı.3 5 taziye ve ziyaretle kapanmaz bu acılar hala taviz vermeyeceiğz demkle de ciğerim yanıyor demekle de olmaz. ve şehit sayılarının tam olarak verilmemesi de ayrı bi durum.
ALLAHIM SEN MEHMETÇİKLERİMİZİ KORU....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

fikrine saygı duyarım istediğini yaz dostum :)